Kam na kole a pěšky

Nejoblíbenějším cílem výletů jsou zde Šumavská jezera :

Černé jezero je největší jezero ledovcového původu v České republice, nachází se v nadmořské výšce 1008 m, plocha vodní hladiny zabírá 18,43 ha a maximální hloubka činí 39,8 m. Je součástí národní přírodní rezervace. Dostanete se k němu ze Špičáckého sedla (4 km), další z jezer – Čertovo je od Černého vzdáleno pouhé 2,5 km, na Ostrý si odtud můžete udělat procházku dlouhou 8 km.

Čertovo jezero je ledovcového původu a naleznete ho v n.v. 1030 m, plocha vodní hladiny je 10,33 ha, maximální hloubka 36,7 m. Je také součástí přírodní rezervace. Od Železné Rudy je vzdáleno 8 km, ze Špičáku 2 km a z Černého jezera přes Rozvodí 2,5 km.

Za návštěvu jistě stojí i další, možná méně známá, ale určitě stejně krásná jezera:

Laka – nejmenší a nejvýše položené jezero (přes Debrník na Polom – poměrně prudké stoupání. Nebo z parkoviště na Nové Hůrce po modré značce – pozvolnější cesta)

Prášilské jezero (z Prášil po červené značce (asi 5 km) nebo po žluté z parkoviště u vojenského seřadiště, odbočit na zelenou, která napojuje na červenou procházející kolem jezera (3,5 km)

Pancíř – sedačková lanovka jezdí od 9.oo do 16.oo hodin, za silného větru není v provozu.

Javor ( Arber ) – kabinková lanovka v provozu od 9.oo do 16.15 hodin, informace na tel: 0049 9925 941 480

Nová čtyřkilometrová turistická stezka pro pěší se nachází v okolí obce Hamry. Vede po pravém břehu řeky Úhlavy a zpřístupňuje přírodní rezervaci Úhlavský luh, vyhlášenou na konci roku 2003 na rozloze 50 ha. Jsou zde jedinečné biotopy a řada chráněných rostlin a živočichů. Stezka má pět zastavení.

Rozhledna Poledník je přístupná z Prášil po červené značce (tam a zpět cca 16,5 km). Další trasy vedou ze Slunečné, z Velkého Boru nebo z Modravy.
Rozhledna je otevřena v létě denně, v říjnu pouze o víkendech. Mimo tuto dobu lze pro skupinu objednat vstup do věže na tel: 388 450 111.

Dobrá voda je vesnička vzdálená asi 15 km od Železné Rudy směrem na Sušici (Hartmanice). Najdete zde nádherné Židovské muzeum Šimona Adlera, po jeho prohlídce se můžete pokochat krásou skleněného oltáře a skleněné křížové cesty ve vedlejším kostelíku. Pokud si s sebou vezmete nádobku, můžete si u místního pramene nabrat „léčivou dobrou vodu“.
Muzeum otevřeno Út – Ne 9.oo-12.30, 13.oo-17.oo, tel: 376 593 412